Aranyhíd, ezüsthíd…

2009.04.10. 08:46 | White Eagle | Szólj hozzá!

Címkék: híd építési engedély hídember m 0

A fenti két híd mindig valami vízfelületen csillog, és csak „érzéki csalódás”.

Nehogy így járjunk egy másik híddal is, ami ugyan nem vízfelületen csillog, hanem egy út felett, de ára majdnem aranyban, de ezüstben biztosan mérhető. Az M0-ás felett átívelő csömöri kis gyaloghídra gondolok.

Drága pénzem megépítették, speciális alumíniumból. Nem tudom mennyi ennek kilója, tonnája, de valószínűleg a közelebbi, vagy távolabbi MÉH telepen jóval olcsóbban fogják majd átvenni szétfűrészelt állapotban.

Na jó nem ma, mert ma a kivitelező őrizteti. Majd akkor, amikor már az önkormányzat megadta rá a használatbavételi engedélyt. Utána nekik kellene őrizni, és állagát megóvni. Ugyannak az önkormányzatnak, aki valószínűleg az építési engedélyt is kiadta erre. Én laikus vagyok, de már láttam építési engedélyt, amiben a megépítendő műtárgy anyagát is fel kell tüntetni. Akkor nem tűnt fel, hogy miből készült, és mibe fog kerülni, és kinek lesz ez majd prédája.

Ha már az önkormányzat lesz érte a felelős, akik pénz hiányában nem tudja őriztetni, majd akkor jönnek a tolvajok, akik a hidat szép apránként fogják elhordani. Nem egyszerre egy darabban, hanem darabonként. Persze fel fog tűnni, de amíg a híd állapotában jelentős romlás nem következik be és a közlekedés (gyalogos, kerékpáros) biztonságát nem veszélyezteti, addig nem baj. Mindez eltart majd 1-2 évig. A hidat elhordók legalább addig egész jó keresetre vagy ha dolgoznak is, akkor annak kiegészítésére tehetnek szert. Inkább előbbi. Ha pedig „elfogyott” a híd lehet pótolni! Még nagyobb pénzért. Mondjuk 50 millió forintért + bosszúság.

Egy kis számtan kiegészítésként. A híd két végének őrzése 24 órában 6 emberrel megoldható. Kell még legalább 2 betegség és szabadságolás miatt. Egy év alatt havi 80e bruttó bérrel ez a 8 ember az önkormányzatnak járulékokkal együtt összesen kb 10 milliójába fáj. A fenti kb 50 milliós kárból 5 évig lehetne őrizni a hidat.

Az a kérdés, hogy kinek a költségén. Ha őrzik, akkor az önkormányzatnak kell fizetnie. Ha nem és lesz kár, akkor azt az ország lakossága fizeti adók formájában, mert majd megpályáznak valami állami támogatást a helyreállításra.

Ha én lennék a település polgármestere, akkor én sem őriztetném. Had fájjon az egész országnak a kár. Elvileg az minden állampolgár átkelhet azon a hídon, naponta többször is! Ezért fizessen mindenki!

Két dolgot lehet tenni. Egyik, hogy fizessen az önkormányzat, ha már ilyen „luxus” hidat hagyott megépülni a hagyományos szerkezetek helyett. Talán nem lesz ilyen felelőtlen vezetője a településnek legközelebb, ha az ott élőknek kell megfizetni. Ha ez első nem működik, akkor én is szeretnék egy ilyen hidat az utcánkba, amit aztán éjszakánként elhordhatok, Ti meg 5 évente kifizettek.

A bejegyzés trackback címe:

https://nagymagus.blog.hu/api/trackback/id/tr211057156

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása