Szorul a hurok

2009.04.23. 16:32 | White Eagle | Szólj hozzá!

Címkék: ingatlan megszorítás adó közös teher

Mégis lesz ingatlan adó.

Csak még nem tudjuk kinek és mennyi.

Az elképzelések jók, csak szerintem megint egy kicsit hibás, és a célt nem fogja elérni.

Nem végeztem kutatást, de talán van elég tapasztalatom. Ezek alapján kis értékű ingatlannal (panel, falusi családi ház – értékük 0-15 millió) általában a bérből és fizetésből élők rendelkeznek. Ezek az emberek, de inkább családok vagy fiatal házasok, éppen csak külön költöztek a szülőktől, akik úgy gondolták, hogy kevés megtakarított pénzüket ingatlanba fektetik, mert a hitel törlesztője úgyis megegyezik az albérleti díjjal és így legalább a sajátjukat fizetik. Vagy azok a családok, akik pont az előzőeknek a szülei is lehetnének, akik életük munkájának tekintik azt az ingatlant, amiben laknak.

Az előbbinél nagyobb értékű (15-45 millió) ingatlannal rendelkeznek a középréteghez tartozók, akik többnyire értelmiségiek és valamivel az átlag fölött keresnek. Illetve ilyen ingatlannal rendelkeznek azok a kisvállalkozók akik már jutottak valamire, igaz minimálbéren vannak bejelentve. Kettő közt a különbség, hogy az előbbi az ingatlan megszerzéséhez jelentős kölcsönt vett fel, míg az utóbbi a cégből kivett (legtöbbször valószínűleg nem adózott) pénzekből finanszírozta az ingatlanhoz jutását.

A jelentős értékű (45 milliót meghaladó) ingatlannal a már jól menő vállalkozók rendelkeznek. Természetesen ők is minimálbéren vannak bejelentve.

Utóbbi kettő nem nagyon vesz részt a közös terhek viselésében, inkább a vagyona gyarapítására koncentrál és jól él. Mert megteheti. Az adót nem vonják tőlük, hanem befizetik, amit be akarnak fizetni. A közösből pedig kiveszik, ami „jár” nekik (pl gyerekek oktatása, egészségügy, stb).

Csak azt felejtik el a rendszer kitalálói, hogy azok, akik bérből és fizetésből meg hitellel jutottak áhított lakóhelyük birtokába, azok egyszer már rendesen adóztak. Aztán adóztak még egyszer amikor kifizették a lakás után az ÁFA-t, és illetéket, a lakás fenntartásával kapcsolatosan pedig adóznak, nem keveset. Általában nem ők azok, akik lopják az áramot, hogy a ház medencéje fűtött legyen.

Most meg jön a ingatlan adó. Nem bánom, csak ne legyen benne ilyen-olyan kibúvó. Most még tetszik, hogy a sokgyerekes ne adózzon, aki rendes adófizető (Ez mit jelent, rendesen megfizeti a minimálbér után, vagy az átlagnál többet fizet?), azok ne adózzanak.

Nem tudjuk még mi lesz az adó előírás alapja. Ki állapítja meg a forgalmi értéket. Az adóhatóság, akkor itt mindenkinek nagyon értékes ingatlana lesz. Ja, én ellenbizonyítással élhetek. De jó. És annak a költségeit ki fogja megfizetni, vagy azt, ha megnyerem a pert, beszedhetem az államkincstárnál előzetes értesítés nélkül, ahogy az APEH szokta. Mond az adóhatóság egy értéket, és ha nem tetszik, akkor egy általam felkért igazságügyi ingatlanszakértő mond egy másikat. A nagy értékű kis jövedelemmel rendelkezőknél „okosba” lesz a felkérés az értékmeghatározásra!

Egyébként meg vessék ki az adót, és fizesse be mindenki, de aki egyébként többet fizet év közben, mint az ingatlan után kivetett adó, annak már valamelyiket (SZJA, vagy ingatlan) ne kelljen megfizetnie. Ha meg mégis és évekig fizettem, de áron alul tudom csak eladni az ingatlant akkor az APEH büntető kamatokkal együtt a különbözetet visszaadja. Ha olyan értéket mond az adóhatóság, ami szerintünk túl magas, de az ár tetszik, akkor vegye meg az állam az ingatlanomat. Ha pl az egyébként 10 milliós lakásomat amit nem tudok eladni a hatóság 12-re értékeli és nekem nem kell mert úgyis el akartam adni, akkor lépjen vevőként ezen az értéken.

Minden lehet, csak végre legyen egyenlő és igazságos teherviselés!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://nagymagus.blog.hu/api/trackback/id/tr241082220

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása